جستجو
Filters

قارچ نمدی

در ادامه آموز‌ش های نمدی، قصد داریم آموزش یک جا سوزنی زیبا را به شما عزیزان ارائه دهیم. این جا سوزنی نمدی، طرح تنه درخت می باشد که هدیه ای دوست داشتنی محسوب می شود. پس با هم شروع به دوخت می کنیم.

جا سوزنی نمدی

 

وسایل لازم :

 • پارچه نمدی قهوه‌ای شکلاتی در ابعاد 15 × 25 سانتی‌متر
 • پارچه نمدی قرمز در ابعاد 5 × 8 سانتی‌متر
 • پارچه نمدی کرم روشن در ابعاد 9 × 8 سانتی‌متر
 • پارچه نمدی سفید در ابعاد 7 × 10 سانتی‌متر
 • پارچه نمدی سبز حنایی در ابعاد 5 × 6 سانتی‌متر
 • پارچه نمدی سبز زیتونی در ابعاد 5 × 6 سانتی‌متر
 • نخ دمسه یا عمامه با رنگ‌های مرتبط
 • نخ مشکی برای چشم‌ها و دهان
 • نخ دمسه قهوه‌ای روشن و قهوه‌ای
 • منجوق مشکی برای چشم ها
 • الیاف مصنوعی
 • سوزن گلدوزی، سوزن ته گرد و قیچی
 • چسب حرارتی (اختیاری)

 

شروع آموزش و دوخت :

1 – ابتدا الگو را از اینجا دانلود نموده و از آن پرینت بگیرید.

قسمت‌های مختلف الگو را روی کاغذ برش زده و تکه‌های برش خورده را روی پارچه‌های نمدی با رنگ مرتبط قرار داده و برش بزنید.

حال روی تکه نمدی قهوه‌ای شکلاتی مربوط به تنه درخت، مطابق شکل زیر، یک سری خطوط با فاصله تقریبی 1 سانتی‌متر از هم با دوخت بخیه بدوزید. این خطوط را خیلی صاف و مستقیم ندوزید تا طبیعی‌تر به نظر برسد.

جا سوزنی

 

2– دو انتهای تکه پارچه نمدی قهوه‌ای رنگ مربوط به تنه درخت را با در نظر گرفتن 1 سانتی متر جای دوخت (مطابق با تصویر زیر) روی هم قرار دهید و بدوزید.

آموزش نمددوزی

 

منجوق‌های سیاه رنگ (چشم‌ها) را با نخ گلدوزی مشکی در جای خود بدوزید. از همان نخ مشکی برای دوختن و ایجاد لبان خندان کوچک استفاده نمایید. برای ساختن گونه‌ها، از پارچه نمدی قرمز دو دایره به قطر تقریبی 8 میلی‌متر بریده و با استفاده از نخ با رنگ مناسب، گونه‌ها را در زیر چشم‌ها (با کمک کوک بخیه) بدوزید.

الگوی عروسک

 

3– حال با کمک نخ قهوه‌ای روشن، و کوک بخیه یک سری حلقه تو در تو روی دایره کنده درخت بدوزید. بین دایره‌ها تقریباً 1 سانتی‌متر فاصله بگذارید و ابتدا بزرگترین حلقه را بدوزید. اکنون دایره را روی تنه کنده درخت قرار داده و دور تا دور آن را با نخ قهوه‌ای و با کمک کوک دندان موشی بدوزید.

راهنمای دوخت نمد

 

4 – به میزان سه چهارم فضای داخل جا سوزنی را با الیاف پر کنید. دایره نمدی قهوه‌ای رنگ انتهای تنه درخت را با کمک کوک دندان موشی و نخ قهوه‌ای بدوزید. یک شکاف 2 سانتی‌متری برای پر کردن بقیه فضای داخل جاسوزنی با الیاف از بگذارید. دقت کنید که فضای داخل جا سوزنی را بیش از حد پر نکنید که به جای شکل تنه درخت، شکل یک توپ گرد را به خود بگیرد. از یک وسیله مثل انتهای یک قلم موی نقاشی برای توزیع یکنواخت الیاف در داخل جا سوزنی استفاده نمایید.

الگوی عروسک نمدی

 

5 – حال از پارچه نمدی سبز زیتونی و سبزحنایی دایره‌ای برش زده و لبه‌های آن را به شکل برگ (مطابق شکل زیر) برش بزنید. و آن‌ها در بالای کنده درخت بدوزید.

عروسک نمدی

 

6 – قارچ‌های سمی، دارای اندازه‌های متفاوتی هستند اما اصول ساخت آن‌ها یکسان است.

یک برش از پارچه نمدی کرم روشن، برای ساقه قارچ، یک دایره قرمز و یک دایره سفید برش بزنید. یک دایره کوچک از پارچه نمدی سفید (به قطر 6 تا 7 میلی‌متر) برش زده و از آن به عنوان یک قالب برای دیگر خال‌های سفید روی قارچ استفاده نمایید. در مجموع 8 خال سفید برای 2 قارچ سمی تهیه نمایید. خال‌های سفید را با کوک دندان موشی و نخ سفید، روی دایره قرمز بدوزید.

دایره‌های سفید و قرمز را با نخ قرمز و با استفاده از کوک دندان موشی به هم بدوزید. یک شکاف 1 سانتی‌متری کوچک برای پر کردن داخل قارچ با الیاف باز گذاشته و بعد از پر کردن داخل آن، شکاف را بدوزید.

آموزش نمد دوزی

 

7 – پارچه نمدی کرم روشن مربوط به ساقه قارچ را برداشته و دو انتهای آن را به هم بدوزید.

نمد دوزی

 

حال انتهای ساقه را مطابق با شکل زیر بدوزید تا بسته شود.

جاسوزنی فانتزی

 

حال ساقه قارچ را پشت و رو نمایید و داخل آن را با الیاف پر کنید. حال ساقه را مطابق شکل زیر روی چتر قارچ قرار داده و دور تا دور آن را با کمک کوک دندان موشی بدوزید. مراحل 6 و 7 را برای دوختن قارچ دوم تکرار نمایید.

جاسوزنی نمدی

 

8 – حال برگ های کناری کنده درخت را از روی الگو روی پارچه‌ها ی نمدی برش زده و آن‌ها را در دو طرف تنه کنده درخت بدوزید.

نمد دوزی

 

9 – حال، قارچ‌ها را روی برگ‌های دوخته شد روی کنده درخت، با کمک یک لایه نازک از چسب حرارتی بچسبانید. هنگام استفاده از چسب، دقت کنید که از یک لایه نازک چسب استفاده نموده و حداقل 5 ثانیه قارچ را با دست نگه دارید تا چسب محکم شود. اگر چسب حرارتی در دسترستان نیست، می‌توانید قار‌چ‌ها را با کوک پنهان به کنده متصل نمایید.

تمام شد. این هم جاسوزنی زیبای شما.

جاسوزنی

 

نظر شما
آرشیو بلاگ